Zapraszamy na spacer po lesie

21 marca 2024 będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Lasów. Święto ma celu promowanie wiedzy na temat lasów i ich znaczenia dla społeczeństwa i naszej planety. Z tej okazji zapraszamy na spacer „Z nauką w las” po jednym z dwóch dużych kompleksów leśnych w gminie Grodzisk Mazowiecki, tzw. lesie osowieckim.
Wydarzenie odbędzie się 23 marca (sobota) o godzinie 10:00. Miejsce startu: sołecki plac zabaw – Piknikowo w Makówce, ul. Chmielna 30.

Czy podczas spaceru w lesie spotkaliście „martwe” drzewa? Czy zastanawialiście się co mogło spowodować, że zakończyły swój żywot? Jakie czynniki powodują, że nasze lasy są w „gorszej” lub „lepszej” kondycji? A może obiło Wam się o uszy jakie usługi ekosystemowe świadczą drzewa? To tylko część pytań, na które postaramy się odpowiedzieć.

Czy wiecie, że istnieje aplikacja, w której możecie znaleźć (prawie) wszystkie informacje o lesie, w którym przebywasz lub chcesz odwiedzić? Czy wiecie, że podczas wizyty w lesie (zwykle) generujemy „ślad cyfrowy”, który pozwala mapować obszary najczęściej odwiedzane przez społeczeństwo? A czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak zbierane są informacje o lesie, o jego zasobach? Jeśli nie, to pokażemy Wam możliwości niezwykłych technologii do pomiaru cech drzew i lasu?

A na koniec pytanie czym jest pierśnica? Jeśli nie wiecie, to nie szkodzi. O tym i o wielu innych sprawach porozmawiamy na spacerze z pracownikami Instytutu Badawczego Leśnictwa: Dr inż. Miłoszem Tkaczykiem (specjalistą od ochrony lasu, który podczas spaceru w lesie osowieckim dokonał niezwykłego odkrycia naukowego) oraz dr inż. Mariuszem Ciesielskiim, miłośnikiem technologii w pomiarach lasu i mapowania aktywności społeczeństwa.

Ps. Jeśli będziemy mieli szczęście, to może znajdziemy zrzucone poroże jelenia

Inne aktualności